Taniec wkracza do Bostonu!

Comment

Boston i ciekawi ludzie Projekty Bostonu
11205503_481758558644597_840429229155677132_n

Ewa Czubińska niedawno dołączyła do zespołu tworzącego Akademię Językową Boston. Już niebawem poznacie pierwsze owoce naszej współpracy. Szczegółów jeszcze nie zdradzimy, ale możemy powiedzieć, że motywem przewodnim będzie taniec!

Zaczęło się od kręgosłupa

Przygoda Ewy z tańcem zaczęła się w dzieciństwie. Na zajęcia zaprowadziła ją oczywiście mama. Co ciekawe nie wynikało to wcale z faktu, że mama marzyła, aby Ewa została znaną na całym świecie tancerką. Powód był znacznie bardziej prozaiczny – krzywy kręgosłup. Z założenia taniec miał być tylko pomocą w walce ze schorzeniem. Mama nie wzięła jednak pod uwagę, że sama Ewa po kilku latach ćwiczeń nie będzie zamierzała z niego rezygnować. Przez czternaście lat tańczyła w zespole, z którym udało jej się osiągnąć pierwsze sukcesy. Zawsze marzyła o tym, by tańczyć w teatrze, na wielkich scenach, w towarzystwie gwiazd. Życie potoczyło się jednak inaczej, znów w dużej mierze za sprawą mamy, która nie chciała, by Ewa zajmowała się tańcem zawodowo. Niejako na złość dziewczyna poszła do… technikum gastronomicznego. Dopiero po ukończeniu osiemnastego roku życia miała możliwość kontynuowania edukacji tanecznej w szkole wokalno-tanecznej w Gliwicach. Obecnie wciąż tańczy i przekazuje swoją wiedzę innym, ucząc dzieci i dorosłych.

10354707_341011219385999_5107471459917142941_n

Bez baletu ani rusz

Każdy tancerz ma swój styl, w którym się najlepiej czuje i specjalizuje. Głównym stylem Ewy jest jazz, którego uczy osoby dorosłe. Z kolei z dziećmi zajmuje się baletem. Dla osób, które traktują taniec jako sposób na życie balet jest fundamentem. Bez niego zawodowy tancerz nie ma szans poradzić sobie w innych stylach To o tyle ciekawe, że jazz powstał w opozycji do baletu i jest jego zupełnym przeciwieństwem. Balet jest poukładany – tu wszystko ma swoje określone miejsce i nie ma mowy o ekstrawagancji. Tym samym styl ten jest przewidywalny. Z kolei w jazzie wydarzyć się może dosłownie wszystko.

Najważniejsze są chęci

Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, najważniejsze jest, by dana osoba chciała się uczyć. Ewa bardzo miło wspomina współpracę z panią, która mając około pięćdziesiąt lat była najstarsza w grupie, ale nie bała się niczego i zawsze była chętna do współpracy. Tym samym  pracowało się z nią lepiej niż z licealistami czy studentami, u których częściej widać było opory. W przypadku dzieci często zdarza się, że na początku się boją, tęsknią za rodzicami i nie chcą brać udziału w zajęciach. W takich przypadkach ważne jest odpowiednie podejście. Jeżeli po drugich-trzecich zajęciach nastawienie dziecka do zajęć się nie zmienia, nie ma sensu go zmuszać. „Poczucie, że robią coś na siłę może pozostać w tych dzieciach już na zawsze i nigdy nie polubią tańca. Dlatego w rozmowie z rodzicami sugeruję szukanie innych rozwiązań. Może lepszym wyborem dla ich dziecka będzie na przykład karate?” – tłumaczy Ewa.

1610745_341011262719328_4145534216233662500_n

Z dziećmi pracuje się inaczej

Praca z dorosłymi wygląda zupełnie inaczej niż z dziećmi i stawia zupełnie inne wyzwania. Dorośli mają wyrobioną odpowiednią koordynację ruchową, słuchają i rozumieją co się do nich mówi. Pracuje się z nimi bardziej nad wyrazem artystycznym, niż nad techniką, pojedynczymi krokami czy figurami. Z kolei dzieci często mają swój świat a dotarcie do nich nierzadko wymaga wiele trudu. Największy problem zawsze jest z kierunkami. „Dzieci nigdy nie wiedzą, która jest prawa, a która lewa. Próbowałam różnych metod, by nie miały z tym problemu. Często jednak zamieszanie jest tak duże, że po kilku godzinach sama się w tym gubię” – śmieje się Ewa. Jednak praca z dziećmi daje tancerce mnóstwo satysfakcji. „Uwielbiam obserwować ich postęp.” – tłumaczy. – „Na pierwszych zajęciach panuje totalny chaos, dzieci nie potrafią ustawić się w linii. Kiedy po kilku miesiącach widzę w pełni poukładaną, tańczącą grupę i przypominam sobie, jak to wyglądało na początku, czuję ogromną satysfakcję.”

10518655_341011189386002_2345179588610470752_n

 

Jeżeli chcecie poznać Ewę bliżej i skorzystać z jej umiejętności tanecznych, koniecznie śledźcie, co dzieje się w Akademii. Będziemy Was na bieżąco informować o naszych wspólnych planach. Zapewniamy, że nie się nie zawiedziecie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>