Wielkanoc na świecie

Comment

Bez kategorii
1280px-Dodenhof_Ostern

Przed nami Wielkanoc. W sobotę pójdziemy do święcenia z koszyczkiem, w niedzielę zjemy tradycyjne świąteczne śniadanie z rodziną a poniedziałek będzie dniem masowego oblewania się wodą. A jak wygląda Wielkanoc w krajach, języków których uczymy –  Niemczech, Anglii,Włoszech czy Hiszpanii?

Wielkanoc w Niemczech (Ostern) nie różni się zbytnio od polskiej. Podobnie jak u nas najważniejsze dni to sobota, niedziela i poniedziałek. Niemcy mają jednak pewien zwyczaj, którego u nas się nie praktykuje – w niedzielę rodzice chowają w domu bądź ogrodzie słodycze i malowane jajka, a dzieci ich potem szukają. W Wielkiej Brytanii jajka są symbolem wiosny i nowego życia. Dawniej malowało się jajka kurze, obecnie jednak coraz większą popularność zyskują jajka zrobione z czekolady. Jajko służy także rozrywce. W angielskim mieście Preston odbywają się zawody w turlaniu jaj ugotowanych na twardo na odległość. W innych miastach przeciwnicy stukają się jajkami – przegrywa ten, którego jajko jako pierwsze ulegnie uszkodzeniu. Tradycyjnie Wielkanoc (Easter) była na Wyspach rozpoczęciem sezonu polowania na zające. Dlatego właśnie symbolem świąt jest tam zajączek.

phoca_thumb_l_Foto. 9

Z kolei we Włoszech święta symbolizuje baranek. Nie ma tam zwyczaju święcenia jedzenia ani polewania się w poniedziałek wodą, a najważniejszym elementem jest świąteczny obiad, a nie śniadanie, jak ma to miejsce u nas. Na obiad podaje się baraninę i jagnięcinę. Włosi bardzo często Wielkanoc (Pasqua) spędzają poza domem, wyjeżdżając na cały weekend. Jeszcze więcej różnic jest między Wielkanocą w Polsce i Hiszpanii (Pascua). Tam ważniejsza od zmartwychwstania Jezusa ważniejsza jest jego męka na krzyżu. Ulicami miast przechodzą liczne procesje. W niektórych miejscowościach biorący w nich udział ludzie ciągną za sobą ciężkie łańcuchy i biczują swoje plecy, a następnie są nakłuwani kawałkami szkła zatopionymi w pszczelim wosku. Hiszpanie wierzą, że to powoduje wypłynięcie z ciała złej krwi.

800px-PASQUA-GF4

Niektóre zwyczaje panujące na świecie są bardzo oryginalne – w Szwecji na przykład spotkać można wielkanocne wiedźmy a w Stanach Zjednoczonych organizuje się konkursy na wielkanocne kapelusze. To oczywiście tylko kilka przykładów na różne sposoby obchodzenia Wielkanocy na świecie. Doskonale pokazują jednak, jak bardzo zróżnicowanym miejscem jest  świat.

phoca_thumb_l_dscn0297

 

Główne zdjęcie: Wielkanocna dekoracja w centrum handlowym Dodenhof w miejscowości Posthausen w Dolnej Saksonii. Autor: Corradox/Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>